Bolko Mały


„Bolko Mały”, Autor: Grażyna Bąkiewicz, wydawca: Literatura, wiek: 10+

Książka przenosi nas w wiek XIV, ukazując postać ostatniego księcia piastowskiego na Śląsku – Bolesława, zwanego Bolkiem. Jego przydomek „Mały” – nie był odnośnikiem do jego rządów, lecz do niskiego wzrostu.

Poznawanie polskiej historii może okazać się dla dzieci całkiem przyjemne. Tym bardziej, jeśli mogą one dowiedzieć się czegoś ciekawego z interesujących książek. “Bolko Mały” to opowieść, która z pewnością im się spodoba.

Czy ktoś niepozorny i pełen obaw może dokonać wielkich czynów? Oczywiście, że tak! Tym kimś jest Bolko Mały – młody chłopiec, który z dnia na dzień stał się księciem. Mimo to nic nie wskazywało na to, że podczas swojego panowania uda mu się wiele osiągnąć. Mało kto pokładał w nim nadzieje. Matka, stryjowie czy szwagrowie mieli swoje wątpliwości i Bolko doskonale o tym wiedział. Również jego przydomek “Mały” w niczym nie pomagał, przyczyniając się do częstych drwin. Wszystko to sprawiało, że chłopiec nie wierzył, że dorówna swoim przodkom – a w szczególności słynnemu dziadkowi, Władysławowi Łokietkowi.

Tymczasem Bolko szybko odnalazł się w swojej roli, stając się charyzmatycznym księciem i władcą. Okazało się, że potrafi poradzić sobie w sytuacji politycznej, którą zastał. Ma też przed sobą poważne zadanie. Jan Luksemburski, który rości sobie prawo do korony polskiej, przemierza księstwa śląskie. Celem jego wyprawy jest wsparcie zakonu krzyżackiego w wojnie z Litwą. Bolko musi za wszelką cenę go powstrzymać. Czy uda się księciu tego dokonać?

Polecamy!


Postaw mi kawę na buycoffee.toDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

| Theme: Dzieci maja glos by Marcin Durejko.

Up ↑