Król bawełny

Król bawełny

„Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta” , Autor: Grażyna Bąkiewicz, wydawca: LITERATURA, wiek: 12+

Izrael Poznański był żydowskim przemysłowcem i przedsiębiorcą żyjącym w latach 1833-1900. Urodził się w Aleksandrowie Łódzkim, który wówczas był częścią Imperium Rosyjskiego.

Poznański jest najbardziej znany ze swojego znaczącego wkładu w rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi. W połowie XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem włókiennictwa, a Poznański odegrał kluczową rolę w tej przemianie. Założył jedną z największych fabryk włókienniczych w Europie, zwaną „Manufakturą”, która stała się symbolem industrializacji i sukcesu gospodarczego.

Dziś Manufaktura przekształciła się w prężne centrum handlowe i kulturalne ze sklepami, restauracjami, muzeami i miejscami rozrywki. Jednak chodząc alejkami handlowymi, warto wspomnieć tę niesamowitą historię jaka zdarzyła się w tym miejscu…

W książce „Król bawełny” kluczową rolę odgrywa jednak jego syn Maurycy. Wszelkie przemiany i historie widziane są okiem dziecka, z jego wrażliwością i empatią.

Izrael Poznański, był typem człowieka dążącego do celu „po trupach”. Jego chęć zarobku i szybkiego wzbogacenia się nie szła w parze z etyką i moralnością. Wykorzystywane do pracy w fabrykach dzieci, często ulegały okaleczeniu, bądź skrajnemu wyczerpaniu.

Wszystkiemu bacznie przygląda się nasz mały bohater. Ku niezadowoleniu swojego ojca, Maurycy zaczyna na własną rękę pomagać ubogim dzieciom; w kwestii finansowej, jak również poprzez naukę i edukację.

Postacie w książce prezentują zupełnie różne postawy; Dorosłego mężczyzny, nastawionego na sukces, dla którego liczy się tylko zarobek i rywalizacja z konkurentami, oraz jego syna, który przekłada pieniądze nad godność człowieka. Cała przewrotność tej opowieści opartej na faktach, wskazuje na niebywałą dojrzałość dziecka, a uwypukla zaślepienie i nieświadomość dorosłego człowieka.

Czy Maurycemu uda się zmienić nastawienie ojca? Czy Izrael Poznański zostanie niekwestionowanym „królem”? Jaki morał wyniknie z tej historii?

Tego wszystkiego dowiecie się z lektury książki, którą bardzo polecamy.


Postaw mi kawę na buycoffee.to


Król bawełny

Król bawełny

Król bawełny

Król bawełny

4 myśli na temat “Król bawełny

Dodaj własny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

| Theme: Dzieci maja glos by Marcin Durejko.

Up ↑