Muchomora

Muchomora leśna czarodziejka

„Muchomora leśna czarodziejka”, autor: Beata Ostrowicka, wydawca: LITERATURA, wiek: 6+

Pod patronatem – wopisie.pl – tu dzieci mają głos!


Muchomora, zielonowłosa Opiekunka lasu, razem z psem Szyszkiem wędruje codziennie leśnymi ścieżkami. Zamiast zajmować się swoją pracą – złocić liście, słodzić jagody i dbać o zwierzęta, Muchomora sprząta. Sprząta po ludziach, którzy „przypadkiem” zostawili w jej lesie góry śmieci.

 Jak nauczyć ich sprzątania po sobie? Co zrobić, aby nie wyrzucali starych mebli do lasu? Muchomora ma na to pomysł…

Humorystyczna opowieść o tym jak ważne jest dbanie o środowisko. Wystarczy przejść się po polskich lasach, aby samemu zobaczyć, że ich zaśmiecenie jest bardzo dużym problemem. Co i rusz na szlakach pomiędzy modrzewiami i sosnami można dostrzec plastikową pustą butelkę, opakowanie po soczku, a czasami garnki i wanny pozostawione przez ludzi.

Wywóz śmieci do lasu przyczynia się do dewastacji środowiska naturalnego, niszczenia przyrody i obniżania jakości życia ludzi, którzy korzystają z lasu. Las jest bowiem miejscem wypoczynku, rekreacji i zbierania grzybów oraz innych dzikich roślin.

Na czym ma polegać zatem edukacja ekologiczna?

Chodzi przede wszystkim o rozsądek, odpowiedzialność i świadomość. Nie oznacza to w żadnym wypadku przywiązywania się do drzew i bronienia ich niczym niepodległości – bo to nie ma nic wspólnego z ekologią. Ważne jest, aby nauczyć dzieci sprzątania po sobie; zaczynając od tego, że sprzątają po sobie klocki po zabawie, a kończąc na tym, że opakowanie po wypitym napoju wyrzucają do kosza na śmieci.

I jeszcze jedno… rodzice nie sprzątajcie za swoje dzieci! 😊 Niech robią to dłużej, ale niech robią to same. Wtedy będziemy mieli pewność, że dobre nawyki są im prawidłowo przekazane.

Polecamy książkę!


Postaw mi kawę na buycoffee.to


Muchomora leśna czarodziejka
Muchomora leśna czarodziejka
Muchomora leśna czarodziejka

2 myśli na temat “Muchomora

Dodaj własny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

| Theme: Dzieci maja glos by Marcin Durejko.

Up ↑