Co w życiu ważne. Co daje moc

co daje moc

„Opowieści o tym, co daje moc”, Opowieści o tym, co w życiu ważne”, autor: Marek Michalak, wydawca: IBIS, wiek: 12+

Książki poruszają tematykę spraw społecznych, etycznych i emocjonalnych. Bohaterami każdej z nich jest dociekliwe rodzeństwo: Julia i Miłosz. I to właśnie oni wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich tematy, takie jak: miłość, empatia, odwaga, nadzieja, godność i wiele innych.

Poprzez krótkie opowiadania i anegdoty rodzice starają się wytłumaczyć swoim podopiecznym trudne zagadnienia. Czasami wychodzi to znakomicie, innym razem nieco pokrętnie, a czasami wcale.

I tak na przykład autor pięknie przedstawia relacje miłości w rodzinie, stosunek do osób starszych, chorych czy pokrzywdzonych. Zupełnie natomiast pomija kwestie tak istotne jak rozsądne podejście do pieniędzy, gdy dzieciaki wydają bezmyślnie w jednej chwil kieszonkowe, które były przeznaczone na cały weekend u dziadków.

Książki te poruszają ważne tematy, jednak nie są przeznaczone do samodzielnego czytania przez dzieci. Zdarza się bowiem że zawierają treści niedopowiedziane i dość ogólne, które muszą być wyjaśnione przez dorosłych.

Na pewno są to publikacje, które otwierają dyskusje z dziećmi – i to jest najważniejsze. Książki zachęcają do szczerej i konkretnej rozmowy. Nie można ich natomiast traktować jako nieomylnego przewodnika po opisanych tematach, bo są jedynie subiektywnym spojrzeniem na złożoną problematykę ważnych zagadnień oczami autora i jego dzieci.

Dużym plusem wydania są ilustracje Katarzyny Sadowskiej. Kolorowe, ciepłe, trochę bajkowe.


Postaw mi kawę na buycoffee.to


co daje moc

co daje moc

co daje moc

4 myśli na temat “Co w życiu ważne. Co daje moc

Dodaj własny

  1. Pan Michalak to bardzo polityczna osoba i obawiam się, że jego książki mogą być takie jak postać samego autora…

    1. Książki nie są w żaden sposób “polityczne” 🙂 proszę się nie przejmować. Natomiast zestawienie myśli Jana Pawła II czy Tischnera z; na przykład Bartoszewskim – to bardzo chybiony pomysł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

| Theme: Dzieci maja glos by Marcin Durejko.

Up ↑