Nie krokodyluj!

Nie krokodyluj!


„W wielokulturowym Białymstoku, gdzie urodził się i mieszkał mały Ludwik, panował niezły językowy galimatias. Zafascynowany mieszanką języków i biblijną opowieścią o wieży Babel chłopiec wymarzył sobie język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie. Tak powstało esperanto”

Urodzony w Białymstoku, będącym wówczas częścią Imperium Rosyjskiego, Zamenhof był głęboko dotknięty podziałami etnicznymi i językowymi, które zaobserwował w swoim rodzinnym mieście, co zainspirowało go do opracowania języka, który będzie promował pokój i zrozumienie między ludźmi o różnym pochodzeniu.

Esperanto, które Zamenhof wprowadził w 1887 roku, zostało zaprojektowane tak, aby było łatwe do nauczenia się i neutralne kulturowo, czerpiąc ze słownictwa i elementów gramatycznych z różnych języków europejskich. Zamenhof wierzył, że esperanto może służyć jako uniwersalny drugi język, ułatwiający komunikację i sprzyjający harmonii między ludźmi z różnych krajów i kultur.

Chociaż esperanto nie stało się globalnym lingua franca, jak przewidywał Zamenhof, przyciągnęło oddaną społeczność użytkowników na całym świecie i nadal jest wykorzystywane do komunikacji, wymiany kulturalnej i przyjaźni ponad granicami. Stworzenie esperanta przez Zamenhofa przyniosło mu uznanie jako pioniera w dziedzinie języków sztucznych i co roku 15 grudnia, w dniu jego urodzin, jest obchodzony przez esperantystów na całym świecie jako Dzień Zamenhofa.

Książka jest znakomitą lekcją historii zarówno dla małych jak i dużych czytelników. Pomiędzy faktami dotyczącymi Zamenhofa, znajduje się bardzo dużo ciekawostek dotyczących języka. Młody czytelnik pozna co to jest szyfrowanie w języku, czym są internacjonalizmy, czym różni się język wymarły od języka martwego.

O warstwę graficzną książki zadbała Joanna Rusinek. Obrazy są kolorowe i przyciągają oko, przepięknie wzbogacając treść.

Książkę polecamy wszystkim i dużym, i małym 🙂


Postaw mi kawę na buycoffee.to





2 myśli na temat “Nie krokodyluj!

Dodaj własny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

| Theme: Dzieci maja glos by Marcin Durejko.

Up ↑